10 trików na poprawę koncentracji
Zdolność koncentracji jest nam potrzebna w każdej chwili życia – musimy skupić się na pracy, prowadzeniu samochodu, przygotowywaniu obiadu, a nawet na oglądanym w telewizji filmie. Koncentracja – tak jak każda inna zdolność człowieka – na skutek różnych czynników może jednak ulegać czasowym obniżeniom. Na szczęście są sposoby, by ją poprawić!
Choć umiejętność koncentracji najczęściej kojarzona bywa z nauką czy pracą intelektualną, to tak naprawdę jest niezbędna człowiekowi codziennie, w każdej chwili, podczas wykonywania najdrobniejszych czynności. Czasami zdolność koncentracji uwagi spadają – może mieć na to wpływ panująca za oknem pogoda, ale także niewyspanie, przemęczenie i stres. Przedstawiamy więc sprawdzone metody na to, by w naturalny sposób ją poprawić!
Triki na poprawę koncentracji
1. Utrzymuj porządek w miejscu pracy
Jeśli czeka cię dużo nauki przed egzaminem albo musisz skupić się nad nowym projektem do pracy, uporządkuj najbliższe otoczenie. Poukładaj wszystko na biurku, wynieś brudne kubki, wytrzyj blat z kurzu. W uporządkowanej przestrzeni pracuje się lepiej.
2. Pamiętaj o tlenie
Za zdolność koncentracji odpowiada nasz mózg, który do prawidłowej pracy potrzebuje tlenu. Przed wysiłkiem intelektualnym porządnie przewietrz pomieszczenie i rób to regularnie w trakcie pracy, nawet zimą!
3. Krótka przerwa
Moment, kiedy otwierasz okno by wpuścić nieco świeżego powietrza wykorzystaj na krótki odpoczynek. Przespaceruj się po pomieszczeniu, rozprostuj nogi, zrób parę głębokich wdechów. Popatrz na coś zielonego – ta barwa na kojący wpływ na nasze oczy!
4. Chrup orzechy
Jeśli w trakcie pracy czy nauki lubisz coś przegryzać, niech będą to orzechy – włoskie, laskowe, pistacje, ziemne. Są one co prawda dość kaloryczne, ale posiadają w swoim składzie mikroelementy niezbędne do prawidłowej pracy mózgu.
5. Dużo pij
Odpowiednie nawodnienie organizmu w trakcie wysiłku intelektualnego jest bardzo ważne! Wbrew stereotypowym opiniom kawa czy napoje energetycznie na bazie kofeiny działają doraźnie i krótkotrwale. Lepsze będzie stałe popijanie niegazowanej wody mineralnej. Aby lepiej smakowała można do niej dodać pokrojone w plastry owoce cytrusowe lub liście mięty.
6. Zrób listę
Jeśli masz do opanowana mnóstwo wiedzy albo kilka zadań do wykonania, stwórz listę i odhaczaj po kolei to, czego udało ci się nauczyć lub zrobić. Wyznaczanie etapów pozwala uniknąć wrażenia, że obowiązków jest zbyt dużo.
7. Drzemka
Jeśli masz taką możliwość – bo np. pracujesz w domu – wczesnym popołudniem utnij sobie kilka minut drzemki albo po prostu połóż się, zamknij oczy i spróbuj zrelaksować. Już parę chwil takiego odpoczynku pozwoli mózgowi się zregenerować.
8. Usuń rozpraszacze
Co prawda istnieją osoby, którym w nauce nie przeszkadza nawet grająca za oknem orkiestra dęta, ale jest ich naprawdę niewiele. Wyłącz telewizor i radio, jeśli możesz wycisz też komórkę i dzwonek do domofonu. Przez kilka godzin nie ma cię dla świata!
9. Preparat Perceptin
Zawiera w swoim składzie standaryzowane ekstrakty z korzenia Ashwagandhy KSM-66, bakopy drobnolistnej oraz różeńca górskiego, które pomagają radzić sobie ze stresem, wspierają procesy uczenia i zapamiętywania, wspomagają pamięć i utrzymanie dobrej kondycji sprawności umysłowej.
10. Pomyśl o nagrodzie
Jeśli nauczysz się dziś danej partii materiału – popołudniu pójdziesz do kina. Jeśli skończysz projekt – pozwolisz sobie na wieczorne plotki z przyjaciółką. Nic nie motywuje do pracy tak bardzo jak myśl o nagrodzie!
- Bojarowicz H., Dźwigulska P. Suplementy diety. Część II. Wybrane składniki suplementów diety oraz ich przeznaczenie. Hygeia Public Health. 2012; 47(4): 433-441.
- Lisiecka J., Androsiuk J., Perkowski R. et al. Wpływ suplementów diety na poprawę funkcji poznawczych u osób starszych. Gerontologia Polska. 2016; 24:64-70.
- Kulawik A., Tal-Figiel B., Warżel M. Lecytyna i jej rola w farmaceutycznych emulsjach suchych. Inżynieria i Aparatura Chemiczna. 2011; 50(5): 62-3.