Czy istnieją naturalne preparaty, które mogą wspomóc proces uczenia się?
Zgodnie ze znanym powszechnie powiedzeniem „człowiek uczy się całe życie” – i trudno się z tym nie zgodzić. Po zakończeniu etapu edukacji szkolnej czy wyższej nie przestajemy przecież przyswajać nowych informacji, nabywać kolejnych umiejętności, uczyć się potrzebnych w pracy zawodowej języków, obsługi programów komputerowych itp. Niestety, współczesny świat i różne negatywne czynniki nie ułatwiają nam szeroko pojętej nauki – na szczęście można wówczas skorzystać z preparatów powszechnie dostępnych bez recepty, które wspomagają ten proces.
Do tego, by się uczyć potrzebne są nie tylko odpowiednie procesy zachodzące w organizmie. Na to, jak szybko zapamiętujemy nowe informacje ma wpływ wiele różnorakich czynników: począwszy od umiejętności koncentracji i skupiania się, poprzez otaczające nas środowisko, to, czy jesteśmy wypoczęci, sposób odżywiania, aż po indywidualne predyspozycje charakterologiczne! Niestety, wszechobecne w XXI wieku pośpiech, stres, szybkie tempo życia czy przemęczenie nie sprzyjają temu, by uczyć się szybko i skutecznie – dotyczy to zarówno dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, jak i osób dorosłych.
Naturalne sposoby wspomagające proces uczenia
Jeśli zauważamy u siebie problemy z nauką, trudności ze skupieniem, koncentracją i przyswajaniem nowych informacji, warto wprowadzić w życie kilka prostych zasad, które pozwolą znacznie poprawić zdolności intelektualne.
- Odpowiednia ilość snu – choć może się to wydawać prozaiczne, niewyspani nie jesteśmy w stanie efektywnie funkcjonować i dotyczy to również nauki. Około 6-9 godzin snu dziennie to podstawa!
- Dobra organizacja dnia – powinna uwzględniać czas na pracę, naukę, domowe obowiązki, ale i relaks. Organizm przyzwyczai się do tego, że o danym czasie odpoczywa, ale w innych godzinach wymagany jest wysiłek intelektualny.
- Odpowiednie przygotowanie miejsca nauki – pokój warto przewietrzyć, uporządkować biurko, należy wyłączyć telewizor i radio, wyciszyć komórkę – jednym słowem odciąć się od rozpraszających bodźców.
- Dieta – nie ma w tym nic odkrywczego: niektóre produkty zawierają w sobie składniki odżywcze mające wpływ na nasze zdolności koncentracji i zapamiętywania. Jest to głównie magnez, potas oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe.
- Podział nauki na etapy – przydaje się zwłaszcza wówczas, gdy do opanowania jest bardzo dużo wiadomości. Podzielenie ich na grupy oraz stopniowe uczenie się kolejnych nie przytłacza tak, jak próba natychmiastowego opanowania wszystkiego.
Naturalne substancje wspierające proces uczenia
Aby podnieść swoje zdolności przyswajania nowych wiadomości czy poprawić zdolność koncentracji i zapamiętywania można również sięgnąć po sprawdzone produkty, które zawierają naturalne składniki wspierające wymienione procesy. Może to być np. preparat Perceptin, który dzięki precyzyjnie dobranym składnikom wspiera procesy uczenia i zapamiętywania, jednocześnie wspomaga walkę ze stresem towarzyszącym pracy lub egzaminom.
I tak Perceptin zawiera ekstrakt z korzenia Ashwagandhy, który wspiera procesy uczenia, zapamiętywania oraz utrzymanie dobrej kondycji sprawności umysłowej u osób starszych, bakopę drobnolistną, która może wywierać korzystny wpływ na funkcje mózgu oraz przyczyniać się do poprawy pamięci krótko- i długotrwałej oraz zwiększenia koncentracji i inteligencji, a także różeniec górski, przyczyniający się do zachowania optymalnej aktywności umysłowej oraz poznawczej.
- Bojarowicz H., Dźwigulska P. Suplementy diety. Część II. Wybrane składniki suplementów diety oraz ich przeznaczenie. Hygeia Public Health. 2012; 47(4): 433-441.
- Higiena intelektualna – jak usprawnić pracę mózgu? http://www.1lojaslo.pl/Higiena%20intelektualna-1.pdf Dostęp: 24.07.2018
- Lisiecka J., Androsiuk J., Perkowski R. et al. Wpływ suplementów diety na poprawę funkcji poznawczych u osób starszych. Gerontologia Polska. 2016; 24: 64-70.