Stres – niełatwy przeciwnik

Drżenie rąk, potliwość, nerwowość i poczucie rozkojarzenia, złe samopoczucie – któż z nas nie zna objawów jednego z największych szkodników współczesnej cywilizacji? I kto nie zadaje sobie pytania o to, jak z nim walczyć?

Walcz lub uciekaj!

W dzisiejszych czasach stres jest obecny w każdej dziedzinie życia – począwszy od szkoły po nasze miejsca pracy. Trudność walki z tym niełatwym przeciwnikiem wynika z faktu, że walczy się nie tylko z negatywnymi okolicznościami, ale i z samym sobą.

 

Reakcja stresowa organizmu na gwałtowny, potencjalnie niebezpieczny czynnik to tzw. reakcja „fight or flight”, czyli „walcz lub uciekaj”. W sytuacji potencjalnego zagrożenia organizm wydziela duże dawki hormonów, w tym kortyzol i adrenalinę, przygotowujące nasze ciało do ewentualnej walki. W codziennym życiu mamy jednak częściej do czynienia z sytuacjami patowymi – konflikty w pracy, konieczność zdania trudnego egzaminu, wymagający projekt – których nie rozwiązuje ani ucieczka, ani walka. Jeżeli nie znajdujemy metody na doraźną pomoc, kumulujący się stres zaczyna długotrwale i negatywnie wpływać na naszą formę psychofizyczną.

Negatywne oddziaływanie stresu

Długotrwały stres wpływa bezpośrednio na jakość naszego, codziennego życia. Jesteśmy permanentnie zmęczeni i osłabieni. Niektórzy mogą czuć trudności z koncentracją lub spowolnienie reakcji. Widoczne jest też zmniejszenie wydajności pracy fizycznej czy intelektualnej. Osoby uczące się mogą zauważyć problemy z zapamiętywaniem informacji. Do tego dochodzi zazwyczaj negatywne samopoczucie – brakuje nam motywacji, czujemy się zniechęceni i rozdrażnieni.

Skuteczne wsparcie w codziennej walce

Większość metod walki ze stresem kładzie nacisk na przywrócenie równowagi psychofizycznej. Zniwelować wpływ stresu może np.: nauka świadomego oddychania, medytacja, spacer, sport. Niezbędnym okazuje się też zwyczajny kontakt międzyludzki, czyli pomoc najbliższych – rozmowa, propozycja rozwiązania problemu. Nasz organizm będzie także potrzebował wsparcia dietetycznego – wysokowartościowej diety, opartej o błonnik, warzywa i owoce oraz optymalną ilość wody.

W poszukiwaniu doraźnej pomocy warto wesprzeć organizm dobroczynnym działaniem naturalnych składników. W sytuacjach stresowych – szczególnie długotrwałych, gdy wymagany jest wysiłek intelektualny i koncentracja – mogą pomóc następujące substancje o udowodnionych właściwościach wzmacniających:

  • ekstrakt z korzenia ashwagandhy (Withania somnifera L.) – pomaga radzić sobie ze stresem, utrzymać dobre samopoczucie w okresach napięcia psychicznego, nerwowego oraz okresach niepokoju,
  • bakopa drobnolistna (Bacopa monnieri L.) – może wywierać korzystny wpływ na funkcje mózgu i przyczyniać się do poprawy pamięci krótko- i długotrwałej oraz zwiększenia koncentracji i inteligencji,
  • różeniec górski (Rhodiolarosea L.) – przyczynia się do zachowania optymalnej aktywności umysłowej i poznawczej oraz pomaga radzić sobie z indukowanymi przez stres objawami takimi jak: ból głowy i zmęczenie.

Dla kogo preparaty na stres?

Dostępne na rynku preparaty takie jak Perceptin, zawierające powyższe składniki mogą okazać się szczególnie pomocne dla osób:

– potrzebujących wsparcia wydajności pracy intelektualnej,

– mających problemy z utrzymaniem koncentracji np. w trakcie nauki,

– zmęczonych i osłabionych pod wpływem stresu.

 

  1. Heszen I., Sęk H. Zdrowie i stres. Psychologia. Podręcznik akademicki. J. Strelau, D. Dolinski (red.), Gdańsk 2008, s. 681-734.
  2. Łuczak A., Żołnierczyk-Zreda D. Praca a stres. Bezpieczeństwo Pracy. 2002; 10: 2-5
  3. Potocka A., Mościcka A. Stres oraz sposoby radzenia sobie z nim a nawyki żywieniowe wśród osób pracujących. Medycyna Pracy. 2011; 62(4): 377-388.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

three × two =